Bibliotēka

Mājas bibliotēka liecina par tās īpašnieka garīgo bagāžu un inteliģenci. Jūsu grāmatu kolekcija cienīgu vietu ieņems tieši individuāli piemeklētos plauktos. Grāmatu glabāšanai var izgatavot vienkāršu un drošu bibliotēku. Var izvēlēties stilīgu vai izmeklēti dārgu sienas skapi ar stikla durvīm, kas atklātu jūsu labo gaumi un attieksmi pret grāmatām. Jebkurā gadījumā jūsu intelekts veicinās šis labās noskaņas radīšanu. Savukārt mēs esam gatavi nākt palīgā ar savām zināšanām un iespējām.

Kā izveidot bibliotēku?

Bibliotēka – tā nav tikai grāmatu plaukti vai vieta, kur uzglabāt literatūru. Mūsdienās tās mērķi un iespējas kļuvušas daudz plašākas. Moderna bibliotēka pārvērtusies par īstu kabinetu, kur glabājas arī dokumenti, datu nesēji un daudz kas cits.

Arī projektētāji to modelē jau kā pilnīgi patstāvīgu mājas „vienību”. Lietišķiem cilvēkiem bibliotēka kalpo ne tikai par darba vietu, bet arī par lasīšanas un atpūtas stūrīti. Ne mazāk veiksmīgi tā „sadzīvo” arī ar citas nozīmes mēbelēm.

Un tomēr – kādai jābūt īstai bibliotēkai? Visbiežāk tās iekārto, vadoties pēc diviem stiliem – klasiskā un modernā. Sākumā aplūkosim pirmo variantu,

Mūžīgā klasika

Par klasiskām noteikti uzskatāmas bibliotēkas, kur grāmatas izkārtotas vaļējos plauktos. Diemžēl tas ir arī šo mēbeļu lielākais mīnuss, jo laika gaitā literārie izdevumi pārklājas ar putekļiem. Lai tā nenotiktu, bibliotēkas ieteicams veidot ar aizvelkamām stikla durvīm. Šādas konstrukcijas izskatās solīdi un nevainojami.

Arī tad , ja būsit izvēlējies dažāda dizaina stiklu, šis materiāls radīs vienotu vizuālu efektu. Un nebūs jāuztraucas, ja plauktā būsit izvietojis atšķirīgu krāsu un lielumu grāmatas – tonētais stikls raibumu notušēs, padarot skatu jauku un pievilcīgu.

Ne mazāk populārs ir arī otrs klasiskais variants – grāmatu glabāšana slēgtos skapjos (bez dekoratīviem elementiem). Lai gan šajā gadījumā acīm pavērsies tikai tie izdevumi, kurus paši saimnieki uzskata par rādāmiem, t.i., vērtīgiem vai skaistiem.

Obligātās nianses

Jāiegaumē, ka bibliotēkas veidošanas sākumsolis ir piemērotas vietas izvēle dokumentu glabāšanai. Šajā lomā veiksmīgi „iejutīsies” atvilktnes. Pēc saimnieka vēlēšanās tās var viegli paslēpt no svešām acīm, padarot neredzamas. Līdz ar to saglabāsies klasiskās dizaina konstrukcijas viengabalainība.

Nereti šādās bibliotēkās iebūvē īpašu galdu grāmatu un dokumentu lasīšanai vai apstrādei un papildus plauktus, novieto krēslus. Savukārt atpūtai un patīkamai laika pavadīšanai derētu paredzēt vietu, piemēram, bāram. Iepriekš gan ļoti rūpīgi jāpārdomā katras mēbeles izvietojums, lai vēlāk viss būtu pa rokai jeb ērts lietošanai. Pašdarbību šai ziņā mēs neiesakām. Bez kompetenta speciālista neiztikt.

Mūsdienīgais modernisms

Tagad par moderno stilu. Veidojot bibliotēku, no tā nevajadzētu vairīties. Šobrīd pastāv iespēja izvēlēties gan dizaina, gan funkcionalitātes ziņā tik dažādas konstrukcijas. Starp citu, daudz jaunievedumu mēbeļu jomā pie mums ienāk no Itālijas. Tieši tur koncentrēti šīs industrijas talantīgākie dizaineri un konstruktori. Lūk, ko iesaka kompānijas Davanti speciālisti, kas Latvijā pārstāv daudzus populārus itāļu mēbeļu zīmolus.

Viņuprāt, noteikti jārēķinās ar grāmatu glabāšanas specifiku, piemēram, cik rindās esat nolēmuši tās sakārtot. Vai esat paredzējuši arī dekoratīvas detaļas vai kādus citus speciālus papildinājumus, piemēram, mobilos plauktus. Starp citu, pēdējie šobrīd ir ļoti modē to praktiskuma pēc. Šādus plauktus uzmontē uz sliecītēm, lai varētu pārvietot visas bibliotēkas garumā.

Materiālā puse

Ne mazāk svarīgi, Davanti ekspertuprāt, būtu pievērst uzmanību moderno bibliotēku tapšanā izmantotajiem materiāliem. Visbiežāk tas ir riekstkoks, ozols un ķirsis. Apdarei: klasiskajam stilam lieliski piestāvēs bronza, modernajam – glancētas, fakturētas virsmas un krāsojums. Viens no iecienītākajiem bibliotēku projektēšanas paņēmieniem ir pamatkonstrukcijas plātņu biezuma un platuma saspēle. Tos, atkarībā no pasūtītāja vēlmēm un gaumes, var izgatavot platākus vai šaurākus. Taču nemainīga pati galvenā funkcionālā prasība – bibliotēkā jābūt vienam vai vairākiem mobiliem moduļiem, kas var pārvietoties pa speciālām bīdāmām konstrukcijām.

Nobeigumā jāuzsver, ka mājas vai dzīvokļa bibliotēka ir kaut kas vairāk par grāmatu skapjiem un plauktiem. Tā ir īpaša vieta, kur cilvēks vēršas pie atmiņām, tradīcijām, galu galā – pie savas dzimtas un tautas saknēm. Grāmatu lasīšana prasa iedziļināšanos, dvēseles atdevi. Grāmata ir garīgā maize. Ne velti cilvēks pēc tās tiecas jau kopš bērnības. Der atcerēties, ka obligāto literatūru mēs iepazīstam jau skolas vecumā. Un vēl kāda visiem zināma nerakstīta patiesība – pēc labu un godīgu grāmatu paraugiem audzināti bērni izaug par lieliskiem cilvēkiem.