Tavs dizainisks un funkcionāls draugs – iebūvējamais skapis

   Mūsdienās, iekārtojot dzīvojamo vidi, cilvēki tiecas pēc plašuma, lai būtu pēc iespējas mazāk lieku mantu. Taču, kur likt ikdienā nepieciešamās lietas – sezonālu apģērbu, putekļusūcēju, gludināmo dēli? Praktiskākais risinājums ir funkcionāls iebūvējamais skapis, kur katrai lietai paredzēta sava vieta. Apskatīsim sekojošus svarīgus punktus skapja planošanas un izgatavošanas procesā.

1.Vietu skapim jāparedz būvniecības laikā.

Plānojot mājoklim iebūvējamo skapi, pirmais solis būtu saprast, ko un cik daudz tajā paredzēts uzglabāt un kādu telpas daļu tam atvēlēt. Mēdz būt, ka visā mājā ir tikai viens vai divi iebūvējamie skapji, un tajos jārod vieta  visam… Racionālāk ir, ja jau ēkas būvniecības laikā iebūvējamajam skapim paredz nišu, tai vajadzētu būt mazākais 1,20 m platai, 0,60 – 0,75 m dziļai. Jārēķinās, ka skapja durvis aizņems 8 – 10 mm. Mēdz būt situācijas, kad iebūvējamo skapi nav iespējams izveidot pietiekami dziļu, tam var atvēlēt, piemēram, tikai 0,40 m. Tad, taupot vietu, drēbju pakaramos var izkārtot paralēli aizmugurējai sienai vai arī izveidot izbīdāmus pakaramos.

Iebūvējamo skapi, protams, var ierīkot arī jau gatavā mājā vai dzīvoklī, taču tad var būt sarežģīti realizēt visas vēlmes, izbūves procesā var nākties saskarties ar dažādiem apgrūtinājumiem.

Ir daudzdzīvokļu ēkas, kur ir aptuveni trīs metrus augsti, apaļas formas griesti, šādā situācijā nav iespējams skapim piemērot standarta durvis. Lai izlīdzinātu griestu taisni, piedāvā izveidot speciālus kronšteinus, ko nosedz ar dekoratīvu paneli. Tad gan jārēķinās, ka skapja dizainu nebūs iespējams izveidot pilnībā asktētisku, tīrām līnijām. Mājās, kur ir slīpi griesti, lai pielāgotu skapja durvis, izmanto speciālu mehānismu, ko var noregulēt nepieciešamajā slīpumā, to nosedz ar dekoratīvu paneli.

2.Skapi var arī pārvietot

Bīdāmo Sistēmu salons ,,Davanti,, piedāvā iebūvējamo skapi izgatavot individuāli. Lai pasūtītu iebūvējamo skapi, cilvēkam vēlams būtu zināt skapim paredzētās nišas – platumu un dziļumu. Ja nav izbūvēta niša, vēlamais skapja platums, lieliski, ja arī ir priekšstats, kādu vēlas skapja iekšējo komplektāciju.

Lai lieki netērētu laiku, dažkārt iebūvējamā skapja pasūtījumu ar izklāstītām vēlmēm uzņēmumam var nosūtīt elektroniski. Tad salonā izstrādā iebūvējamā skapja skici, kur norādītas arī izmaksas, to saskaņo ar pasūtītāju.

Dažkārt, piemēram, mainot dzīvesvietu, iebūvējamo skapi nepieciešams pārvietot, arī tas ir iespējams. Lai skapi pielāgotu jaunajai vietai, uzņēmuma pārstāvis novērtē tā esošo un plānoto atrašanās vietu. Tad tiek izstrādāta skice, ko skapim nepieciešams mainīt, parasti tās ir durvis.

3.Sistēmas mugurkauls – profils

Viens no funkcionāli svarīgākajiem iebūvējamā skapja elementiem ir profils ar iestrādātu ritošo daļu, profils tiek  uzpresēts durvju plātnei. Atkarībā no izvēlētā ražotāja, profils var sastādīt pat 60% no iebūvējamā skapja kopējās cenas. Alumīnija profili ir vieglāki un vizuāli glītāki, tos var izmantot arī telpās ar paaugstinātu mitrumu.

No ,,RIVAL,,  piedāvātā anodētā profilu spektra – pašlaik aktuāli matēta sudraba un tērauda toņi, bieži izmanto arī krāsotus profilus, pēc RAL kataloga var izvēlēties ļoti dažādus toņus. Dārgākie ir dabīgā koka imitācijas, krāsota MDF un bezrāmju sistēmas ,,NOTEBORN,, profīli. Profiliem un ritošajiem mehānismiem tiek dota 10 gadu ražotāja garantija.

Ražotājs parasti ir paredzējis, cik smagas durvis var piemērot konstrukcijai un mehānismiem. Vidēji durvju svars ir no 50 -70 kg, bet tās var pat sasniegt 200 kg svaru.

Jāatceras, ka jebkura bīdāmā sistēma ir mehānisms, kam nepieciešama kopšana. Iebūvējamajam skapim reizi nedēļā jāizslauka apakšējā vadula (sliede), pretējā gadījumā ritošajā mehānismā uzkrājas putekļi, mājdzīvnieku spalva, un tas var pārstāt funkcionēt. Skapja durvis jālieto saudzīgi, bijuši gadījumi, kad, strauji verot durvis, rāmis tiek norauts no fasādes materiāla, vai arī nepamanot, ka durvju ailā iekritis kāds priekšmets, mehānisms tiek sabojāts.

4.Iespējams salikt gandrīz visu…

Mūsdienās iebūvējamajām sistēmām piedāvā ļoti daudzveidīgu iekšējo komplektāciju, ir pārdomāts, lai ikviena lieta funkcionāli atrastos sev piemērotā vietā. Kā novērots, Latvijā cilvēkiem ir svarīgi, lai iebūvējamais skapis arī iekšpusē izskatītos glīts. Ir iespēja skapim izveidot lamināta iekšējo sistēmu, tad tas iekšpusē izskatās kā mēbele. Tas ir piemērots risinājums, it īpaši ja skapis ir telpā ar klasisku interjeru.

Iebūvējamajā skapī var izveidot ,, HOME DECOR,, alumīnija statīvu sistēmu, tā netiek skrūvēta pie sienas, pēc nepieciešamības cilvēks pats var regulēt plauktu augstumu.

Mantu uzglabāšanai piedāvā izvēlēties  plauktus, atvilktnes, grozus. Plaukti ir lētāks risinājums, nekā grozi vai atvilktnes.  Lamināta atvilktnes parasti ir 16 -25 cm augstas, bet tās var būt dažāda izmēra, un tās var būt visā skapja dziļumā, priekšējo daļu mēdz veidot dekoratīvu ar krāsotu stiklu, krāsotu MDF vai cēlkoku finierējumu.

Funkcionāls risinājums ir skapī izveidots augsts stienis, kur sakarināt apģērbus, stienis ir nolaižams ar ,,HETTICH,, lifa sistēmu – mehāniski ar roku vai automātiski, piespiežot slēdzi.

Iebūvējamā skapī var izveidot arī  LED apgaismojumu, apgaismojums ir funkcionāli nepieciešams, ja skapis atrodas telpā, kur ir nepietiekams vispārējais apgaismojums, lai tas būtu pārskatāms.

5.Dizaina elements – fasāde    

Mūsdienās iebūvējamais skapis vairs nav mēbele, kam jābūt pēc iespējas neuzkrītošai, interjerā to bieži veido kā dizaina elementu, pat akcentu. Galvenais dizaina elements ir durvju fasāde, tai mēdz izmantot visdažādākos materiālus. Izvēloties fasādes apdari, protams, jārēķinās ar telpas funkciju un interjeru. Koridorī fasādei parasti izmanto praktiskākus materiālus – krāsotu stiklu, spoguli, bet viesistabas vai guļamistabas skapim izvēlas ko ekskluzīvāku.

Iebūvējamo skapi var viegli piemērot arī klasiskam interjeram, tad var fasādi veidot no līdzīga materiāla, kāds ir telpas sienām vai mēbelēm, lai skapis harmoniski iekļautos interjerā.

Pašlaik aktuāli ir Ekskluzīvi risinājumi ar mākslīgās ādas, cēlkoku finierējumu un lakotu materiālu apdari. Tiek arī piedāvāta iespēja uz fasādes izveidot pasūtītāja fotogrāfiju, gleznu, bērnistabai iemīļotu multiplikācijas attēlu.

Viena no šī brīža tendencēm ir uz fasādes atkārtot elementus, kas jau parādās interjerā, piemēram, aizkaru rakstu. Ja mājoklī ir žalūzijas, arī uz fasādes lieliski izskatās rolo žalūziju materiāls.

6.Fasādē – stikls vai spogulis

Nereti fasādei izmanto stiklu vai spoguli, otrā pusē līmējot matētu drošības plēvi, tā var būt arī krāsaina, piešķir papildus dekoratīvu efektu. Ja fasādes materiāls nejauši tiek sasists, pateicoties drošības plēvei, tas neizbirst. Ražotāji piedāvā dažādus fasādes stikla apstrādes veidus. Var izmantot ķīmiski matētu stiklu, kas ir ļoti dekoratīvs, var būt daudzkrāsains. Stiklu var nokrāsot pēc NCS krāsu kataloga, kas piedāvā plašu krāsu toņu izvēli – ap 3000.

Stiklu, arī spoguli mēdz apstrādāt ar smilšu strūklu, veidojot uz tā grafiskus zīmējumus.

Populārs risinājums ir skapja fasādei visā augstumā un platumā izmantot spoguli, tas vizuāli palielina telpu. Pēdējā laikā cilvēki arvien vairāk aizraujas ar Austrumu mācībām, tādēļ guļamistabā bieži nevēlas skapja durvis ar spoguli, uzskatot, ka tas nelabvēlīgi ietekmē no enerģētiskā viedokļa, tad spoguli var ievietot papildus sliedē aiz skapjas durvīm.