Rihards Biziks: projekts Londonā — PORTFELIS Nr. 3, ražošana

Un tā lūk, šis ir jau trešais mans „Londonas portfelis”. Tajā runa ies par mēbeļu un citu Miglainā Albiona galvaspilsētas biroja interjera izveidei nepieciešamo detaļu izgatavošanu. Taču pirms tam es īsumā atgādināšu, tā teikt, iepriekšējo sēriju notikumus.

Pirmais „portfelis” saturēja informāciju par to, kā sāka realizēties viens no DAVANTI unikālākajiem projektiem. Gūtā pieredze izrādījās nenovērtējama, un mēs nolēmām dalīties tajā ar sabiedrību. Otrajā „portfelī” tika stāstīts par to, kā sadarbībā ar klientu mēs izstrādājām ārkārtīgi oriģinālas metodes īstenošanas modeli. Tomēr, paralēli projekta realizācijas plāna izstrādei, pilnā sparā jau ritēja mēbeļu un citu nepieciešamo detaļu izgatavošanas process. Šo tēmu esmu nolēmis „iepakot” atsevišķā „portfelī”, ticiet man — tas ir to vērts.

Kā jau minēju, Lielbritānija ir stingru tikumu zeme, un šos tikumus nākas ievērot, tā sakot, „no — līdz”. Jo īpaši tas attiecas uz ārvalstu kompānijām, kas strādā Karalistes teritorijā. Tas nozīmē, ka mazākās normatīvo aktu neievērošanas rezultātā draud ne tikai soda sankcijas, šāda pārkāpēja kompānija var pat nonākt „melnajā sarakstā”. Bet tas, savukārt, nozīmē, ka kompānijai vairs nebūs iespējams saņemt atļauju darbam Anglijā. Skarbi? — Neapšaubāmi! Toties efektīgi un, manuprāt, ļoti pareizi.

Viena no visstingrākajām prasībām attiecas uz tā sauktajiem „dabas” sertifikātiem. Šādi sertifikāti apliecina, ka visi projektā izmantojamie materiāli ir ekoloģiski tīri un nerada draudus cilvēkam un apkārtējai videi. Mūsu projektā iekļautās mēbeles (izņemot stiprinājumus) pilnībā tiek izgatavotas no dabas izcelsmes finiera. Tomēr arī finieris mēdz būt atšķirīgs. Mums bija nepieciešama garantēta kvalitāte, tādēļ mēs vērsāmies pie Latvijā visautoritatīvākā dotā materiāla izgatavotāja — kompānijas Latvijas Finieris, kuras speciālisti lieliski pārzina Eiropas un starptautiskos normatīvus (šajā sakarā jāatzīmē, ka kompānijai pieder 15 dažādi starptautiski sertifikāti, tai skaitā ISO, CE, BFU, CARB, Powered by Green, u.c.).

Mēs izvēlējāmies bērza finieri, kas ir koksnes pārstrādes produkts ar lieliskām fizikāli-mehāniskām īpašībām un teicamu masas un mehāniskās izturības rādītāju attiecību. Ražošanas gaitā visas detaļas nācās izgriezt, apstrādāt to apmales, izoderēt, u.tml. Visu detaļu apstrāde tika veikta uz programmējama frēzēšanas-urbšanas darbgalda. Piebildīšu, ka paneļu izgatavošanai tika pielietota līme, kuras atbilstību ekoloģiskajiem standartiem nācās apliecināt atsevišķi.

Lai varētu uzsākt detaļu ražošanas procesu, bija jāiesniedz mēbeļu izvietojuma plāni, jāsagatavo vizualizācijas un komunikāciju shēmas, kā arī daudz kas cits. Ar vārdu sakot, uzņēmuma pārstāvji bija jāievada lietas kursā, lai mūsu pasūtījuma izpildītājiem izveidotos pilna projekta aina.

Detaļu ražošanas process ilga apmēram divas nedēļas. Kopumā tika izgatavoti vairāk nekā simts sarežģīti elementi no izturīga, līmēta finiera. Jāatzīmē, ka izturība šeit bija viena galvenajām prasībām, jo dotā unikālā projekta gaitā bija jāizveido ne tikai statnis un siena biroja piederumu glabāšanai, bet arī pārsegums vai, precīzāk — antresols, kurā tiks ierīkots pilnvērtīgs darba kabinets.

Izgatavoto detaļu tranportēšanai nācās pasūtīt kravas transportu. Loģistika bija jāpārdomā līdz pašai Londonai — pārvešanu varējām uzticēt tikai pārbaudītām kompānijām.

Pēc visu šo detaļu nogādāšanas objektā attiecīgi sekoja montāžas darbi. Bet šī jau ir cita tēma sarunai. Domāju, ka tā pelnījusi atsevišķu „portfeli” — tas būtu tikai godīgi. Manuprāt montāža ir viens no visinteresantākajiem Londonas projekta realizācijas etapiem.