Rihards Biziks: “Droši lēmumi dizainā pamudina uz rīcību”

– Jautājums, kas vienmēr ir interesants, un nezaudē savu aktualitāti. Kādas tendences mēbeļu dizainā šobrīd ir aktuālas?

– Šodien nekā jebkad tiek meklētas jaunas krāsas. Krāsu palete, kas darbojas visā pasaulē, ir kļuvusi mazliet garlaicīgi. Klienti vēlas kaut ko jaunu. Un šīs jaunās dizainu tendences parādās toņos, pustoņos un to kombinācijās. Tas attiecas ne tikai uz krāsu toņu risinājumiem. Šī tendence pārnesas uz faktūrām un mākslīgiem materiāliem.

– Vai var salīdzināt šo procesu ar to, kas notiek pasaules modes dizaina tendencēs apģērbā?

– Ja mēs runājam par apģērbu, tad ir nepieciešams saprast, ka tur ir sava specifika un dominē modeļus un stilu virzieni, kas ir diezgan svārstīgi ilgtermiņā. Pasaules mēbeļu modes tendencēm ir raksturīgas citas izmaiņas. Te viss ir saprotams, kāpēc dīvāns ir dīvāns un skapis ir skapis. To pielietojums citādā veidā ir ļoti ekstravagants, un nav ērti gulēt uz galda vai skapī, ja istabā stāv dīvāns vai gulta. Tāpēc, dizaineri galvenokārt spēlē ar krāsām, modeļiem un to elementiem.

– Sakarā ar mēbeļu modes tendencēm, kā jūs redzat to tendences telpu interjerā?

– Šobrīd dominējošie interjeri tiek iedalīti klasiskajos un mūsdienu. Un nākošās tendences ir jau klāt, dizaineri sāka miksēt ar šiem diviem stiliem. Ir patstāvīga  nepieciešamība meklēt kaut ko jaunu, lai atdzīvinātu jau esošo. Klasiskā un modernā stila sajaukums ir ļoti veiksmīgs risinājums, un patīk patērētājiem, citādi tas nebūtu tik aktuāls un pieprasīts.

– Kā šāds miksējums izskatās dzīvē?

– Piemēram, interjerā, kurš attiecināms uz minimālismu, tiek integrēti klasiskās dizaina priekšmeti un mēbeles. Vai otrādi, tīri klasiskajā interjerā mūsdienu mēbeles papildina to ar krāsu un faktūru paleti.

– Vai var teikt, ka šāda tendence ir vērojama visā pasaulē?

– Diez vai visur, tas ir vairāk svarīgāks Eiropai, Āzijā mēs novērojam vēlmi sekot viena dizaina stila virzībai, tie ir citi motīvi, kas virza Āzijas valstis.

– Bet kas notiek Latvijā?

– Latvijā ir savas īpatnības. Tā atrodas stilu un dizainu krustpunktā, no Skandināvijas, Eiropas un Krievijas tiek integrētas idejas un tiek radīts kas jauns mēbeļu dizaina jomā. Mēģināšu paskaidrot, kas attiecas uz šiem stiliem un virzieniem, “Krievijas stils” šajā gadījumā attiecināms uz klasisko Itālijas stilu, kas ir papildināts ar zeltu, platīnu un dažādas dekoru detaļām. “Skandināvu stils” ir skaidri izteiktas koka faktūras kombinācijā ar dabīgām toņu gammām, “Eiropas stils” ir krāsu, faktūru un drošu risinājumu salikums, viss ir iespējamās – saka “Itāļu dizains”, pieslēdzam tehnoloģijas – saka “Vācu dizains”. Kombinācijas faktūrās netiek ierobežotas tikai  ar dabīgiem materiāliem, izpratne par mirkli – tā ir panākumu atslēga.

– Vai Latvijas patērētājām ir svarīgs spilgtums, vai šeit to nepieņem mentalitāte?

– Ir labi joks, ka divi mēneši Latvijā ir vasara, un pārējais ir rudens. Tajā tiešām izpaužas ideja par krāsu salikumu mierīgajās toņu gammās. Mūsu pieredze rāda, ka daudzi, kas dzīvo Latvijā, ar prieku savos interjeros izmanto “vasaras” spilgto krāsu gammu un tādejādi veido sev komforta zonu. Uzlabo savu dzīvesprieku caur spilgtumu un košumu, jo siltas n košas krāsas dzīvē mums tiešām ir nepieciešams, lai uzturētu labu garastāvokli un izstarotu pozitīvismu.

– Spilgts piemērs ir piedāvātais Davanti krāsu diapazons, vai tas atbilst jūsu teiktajam?

– Piemēru ir daudz, un kā viens no spilgtākajiem ir nesen prezentētais jaunums, ” Curve” bīdāmo durvju sistēmu kolekcija no Nīderlandes ražotāja “Noteborn”, viņiem izdevās vis labāk atspoguļot pašreizējās tendences mēbeļu dizainā. Šajā kolekcijā ir spilgtas krāsas un drosmīgi risinājumi, kas paver iespējas radošumam jebkuram interesentam. Cilvēks atgriežoties mājās nonāk pasaulē, kur viss ir gaišs un dzīvs, “Curve” bīdāmo durvju pieskāriens rada skaistumu un kaisles sajūtu. Šīs pozitīvās emocijas persona uzsūc kā sūklis, un pēc tam ar tām dzīvo sabiedrībā, mājās un darbā. Vai tas nav brīnišķīgi? Tādējādi dzimst jauna sajūta kas ierauj pozitīvajā dzīves virpulī, tas ir tieši tas, kas daudziem būtu vajadzīgs jau šodien.