Dizainera padomi: Lai top gaisma!

Apgaismojums uzskatāms, ja ne par pašu galveno, tad noteikti par vienu no svarīgākajiem tā vai cita dizaina projekta realizācijas etapiem. To nepieciešams vispusīgi pārdomāt un rūpīgi izstrādāt. Jebkura nepamanīta nianse spēj sabojāt iespaidu par interjeru kopumā. Tāda ir kompānijas "Davanti" ilggadējās sadarbības partneres - dizaineres Ivetas Juhņēvičas pārliecība.

Uzlabo garastāvokli

Apgaismojums neapšaubāmi uzskatāms par instrumentu vajadzīgās atmosfēras radīšanai. Kad līksmojam un esam enerģijas pārpilni, vēlamies vairāk gaismas. Kad mūs māc skumjas vai esam saguruši, roka pasniedzas, lai noslāpētu spilgto apgaismojumu. Tieši šī iemesla dēļ ļoti svarīgi ir izstrādāt pareizu mākslīgā apgaismojuma sistēmu.

Laba redzamība

Galvenā pasūtītāja prasība, veidojot apgaismojumu mājā vai birojā, skan sekojoši: „Katram interjera priekšmetam telpā jābūt labi saskatāmam”. Un pēc šī kritērija tad arī jāvadās jebkādu telpu labiekārtošanā.

Vadoties pēc dabīga apgaismojuma

Ideāli, ja mākslīgais apgaismojums pilnībā tiek plānots atkarībā no gaismas daudzuma, kas ieplūst telpās no āra. Diemžēl Latvijā dabīgais apgaismojums pat dienas laikā parasti ir nepietiekams. Tādēļ dizaineri pielieto visdažādākos paņēmienus, lai aizpildītu dabīgās gaismas trūkumu.

Skaļi izteiktas domas

Vairums pasūtītāju atliek apgaismojuma sistēmas ierīkošanu uz vēlāku laiku. Patiesībā tas nepavisam nav pareizi. Visas detaļas nepieciešams apspriest ar dizaineri jau pašā projekta realizācijas sākumā. Par šādiem svarīgiem momentiem uzskatāmi: apgaismojums grīdas līmenī (tā saucamais nakts apgaismojums), centralizēta slēdžu sistēma stāvlampām, sienas gaismekļiem, u.tml. Ja telpa ir caurstaigājama, tad jāparedz slēdži pie visām tās ieejām. Var uzstādīt sensorus, ar noteikumu, ka mājā nav mājdzīvnieku, uz kuriem reaģēs tehnika.

Mēbelēm

Turpinot sarunu par momentiem, kurus, izstrādājot dizaina projektu, neprofesionāls cilvēks var palaist garām, nāktos pieminēt iebūvētas mēbeles. Arī tām nepieciešams papildus apgaismojums. Turklāt skapī-garderobē, piemēram, būtu vēlams izveidot atsevišķu gaismas sistēmu, kas ievērojami atvieglos apģērba izvēli.

Plauktu izgaismošana

Ļoti ērti, ja plauktos ierīkoti sensori slēdži - atverot pa gultni slīdošas durvis, gaisma automātiski iedegas, aizverot – nodziest. Pakaramais caurulītes formā, uz kura tiek pakārti „pleciņi”, var kļūt par oriģinālu gaismekli, izgaismojot skapja iekštelpu. Virs durvīm arī var ierīkot lampiņu, kas apgaismos telpu pie skapja. Ja konstrukcija ir ļoti plata, nebūs lieki iemontēt lampiņas dziļāko plauktu sienās. Ar vārdu sakot, ir daudz dažādu sīkumu, kurus nepieciešams ņemt vērā.

Modernās lampas

Noslēgumā atzīmēsim, ka nepieciešams jau iepriekš iegūt vajadzīgo informāciju par gaismekļiem, kas tiks izmantoti mākslīgā apgaismojuma sistēmas veidošanā. Piemēram, šodien ļoti modē ir LED-lampas. Tās ļauj ekonomēt elektroenerģiju. Turklāt, to miniatūrais dizains ļauj pilnībā izpausties dizainera fantāzijai.

Dodieties pie profesionāļiem

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, kļūst skaidrs, ka mākslīgās apgaismošanas sistēmas izveidei nepieciešamas zināšanas un kvalifikācija. Turklāt, dizainerim būtu jāpiedāvā klientam visas viņam zināmās iespējas. Tas ir viens no galvenajiem darba principiem.